+48 606 108 176

Pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa Kraków

Pianka poliuretanowa to przede wszystkim trwały materiał izolacyjny, który sprawdza się m.in do ocieplania budynku. Kraje leżące w strefie klimatu umiarkowanego narażone są na szerokie zmiany temperatur. W celu zastosowania odpowiedniego ocieplenia domu zaleca się skorzystanie z izolacji termicznej, która jest niezależna od pogody.

Ocieplanie pianką poliuretanową jest doskonałą alternatywą dla obecnych i występujących metod. Materiał ten posiada znakomite parametry techniczne co zapewnia szczególną hydroizolację, izolację akustyczną oraz termoizolację. Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową znalazło zastosowanie m.in w budynkach mieszkalnych jak i przemysłowych.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Materiał zwany pianką poliuretanową użytkowany był po raz pierwszy już 50 lat temu. Od tamtego czasu pianka ta jest jednym z najlepszych sposobów na trwałą izolację ocieplenia budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Ważnym aspektem pianki poliuretanowej jest jej wysoka odporność na środowisko chemiczne. Inną jej cechą, jest brak zmienności parametrów fizycznych. Dostosowanie odpowiedniej grubości warstwy pianki, uniemożliwia powstanie tzw.: punktu rosy (proces skraplania gazu lub innego składnika mieszaniny gazów przy ustalonym ciśnieniu).

Pianka poliuretanowa to spieniony poliuretan, którego można dostać pod postacią pianek, płyt czy też otulin, które wykorzystywane są do instalacji. Rozprężna pianka stanowi doskonały materiał do uszczelniania oraz wykonywania wszelkich izolacji cieplnych. Najpopularniejsze zastosowanie to ocieplanie m.in poddaszy czy hal przemysłowych.

Jak powstaje pianka PUR?

Pianka poliuretanowa powstaje na drodze poliaddycji diizocyjanianów aromatycznych alifatycznych, które zmieniają się do związków zawierających najmniej dwie grupy hydroksylowe.

Biorące w tym procesie poliuretany, czyli substancje o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które nie zmieniają w zasadzie swoich własności zarówno chemicznych jak i fizycznych, zabezpieczają wybrany element na długie lata, nie tracąc przy tym swoich naturalnych właściwości.

Efekt spienienia, który powstaje w tym procesie, uzyskuje się poprzez dodawanie do układu reakcji, wody. Jest to najczęściej stosowana metoda. Dlaczego? Układy wody mają zdolność ulegania spienieniu całkowicie samorzutnie, bez zanieczyszczania środowiska. W piankach tych, czynnikiem spieniającym jest dwutlenek wędka, który wytwarzany jest w procesie reakcji wody z grupami izocyjanianowymi. Reakcja ta przebiega nadzwyczaj szybko, a w jej efekcie wytwarza się ciepło i opary.

Po aplikacji pianki na wybrany element następuje reakcja związków izo- z wodą, która zawarta jest w alkoholach wielowodorotlenowych. W wyniku tego powstaje czynnik spieniający czyli dwutlenek węgla oraz aminy aromatyczne. Oprócz tego dochodzi do procesu tworzenia się piany poliuretanowej, czyli reakcji termicznej.

Obie reakcje charakteryzują się tym, że w ich wyniku tworzą się polimery. Proporcje między tymi reakcjami sterowane są przez dobór rodzaju katalizatora oraz samego udziału wody w układzie reakcji.

Jak wiadomo, każdy producent używa całkowicie innych komponentów do tworzenia piany natryskowej. Jednak wybór lepszej technicznie pianki poliuretanowej jest gwarancją skuteczniejszej izolacji.

Właściwości pianki poliuretanowej

 

  • idealnie wypełnia izolowaną przegrodę, raz na zawsze pozbywając się efektu odklejania się izolacji, dzięki czemu zapobiega gromadzeniu się wilgoci i zachowuje swoje właściwości izolacyjne na lata.
  • pianka otwarto-komórkowa - wielkość, struktura oraz jakość otwarcia pojedynczych komórek to cecha, po której każdy doświadczony wykonawca izolacji natryskowej odróżni dobry materiał od tego o słabych właściwościach.
  • jest bardzo pozytywnie odbierana przez inwestorów, gdyż cechuje się bardzo miłym dla oka efektem wizualnym
  • jest objęta gwarancją na 20 lat - zarówno na materiał jak i na wykonanie, co jest tylko potwierdzeniem jakości, skuteczności i trwałości stosowanego przez nas rozwiązania.
  • jest szczelna - ogranicza utratę ciepła zimą, a latem zabezpiecza pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem. Eliminacja mostków termicznych poprzez wypełnienie każdej szczeliny.
  • jest oszczędna - obniża koszty za energię w porównaniu do "tradycyjnej" izolacji nawet o 50%, co przyczynia się do poprawy sprawności energetycznej budynków. Dostrzeżesz to płacąc niższe faktury.
  • jest trwała - zachowuje swoje właściwości przez cały czas użytkowania budynku. Nie opada, nie kurczy i nie utlenia się.
  • jest lekka - usztywnia i wzmacnia konstrukcję budynku, a przede wszystkim nie generuje dodatkowego obciążenia dla konstrukcji dachu.
  • wygłusza - dzięki otwartokomórkowej strukturze doskonale tłumi dźwięki.
  • jest paroprzepuszczalna - eliminuje zjawisko konwekcji oraz szczelinę dylatacyjną. Świetnie współpracuje z drewnianymi elementami dachu, dodatkowo go zabezpieczając.
  • jest ekologiczna i bezpieczna - nie emituje pyłów , ani żadnych szkodliwych substancji. Odporna na pleśń i grzyby. Bezpieczna dla alergików.
  • jest samogasnąca - (klasa E), a w konstrukcji z płytą g-k klasa B-s1, d0
  • jest łatwa w instalacji - skomplikowane kształty, już nie mają wpływu na ograniczenie instalacyjne. Możliwość pokrycia powierzchni nawet do 300m2 dziennie.

 

Zastosowanie pianki poliuretanowej

Do najczęstszych zastosowań piany poliuretanowej należą:

 

  • ocieplanie dachów, poddaszy
  • ocieplanie budynków mieszkalnych wewnątrz oraz zewnątrz
  • hydroizolacja dachu
  • hydroizolacja zbiorników i instalacji kanalizacyjnych
  • hydroizolacja zewnętrzna fundamentów itp.
  • izolacja tarasów, fundamentów
  • izolacja pod wylewki betonowe
  • izolacje budynków, chłodni
  • izolacje magazynów, kurników itp.
  • docieplanie i wygłuszanie ścian
  • docieplanie i wygłuszanie poddaszy

 

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową PUR to zdecydowanie najlepsza, najszybsza, oraz najskuteczniejsza technika ocieplania poddasza. Zapewnia komfort każdemu użytkownikowi strychu i poddasza, zapobiegając utracie ciepła, rozprzestrzenianiu się alergenów oraz występowaniu pleśni oraz gryzoni.

Izolacja aplikowana jest na beton, deskowanie, membranę paroprzepuszczalną oraz inne podłoża. Niecodzienna przyczepność wzmacnia konstrukcję oraz ogranicza użycie elementów montażowych, stosowanych na przykład przy zastosowaniu wełny.

Stosując pianę PUR, upewniasz się, że Twój dom może być energooszczędny, niskoenergetyczny a nawet pasywny. Odczujesz to w swoim portfelu.

 

 

 

Realizacja: bezpieczne pozycjonowanie