+48 606 108 176

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa

Pianka zamkniętokomórkowa

Izolacje natryskowe wykonywane są poprzez nakładanie piany poliuretanowej. Metoda ta od kilku lat mocno zyskała na popularności. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa potocznie zwana twardą lub ciężką, której gęstość oscyluje pomiędzy 35-60 km/m3. Jest ona stosowana w halach oraz magazynach czy budynkach inwestorskich.

Struktura i działanie

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje pianki poliuretanowej: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkową. Ta druga zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Jej specyficzna struktura daje możliwość mycia jej przy pomocy myjki wysokociśnieniowej. W związku z tym, może być użytkowana przy budynkach inwentarskich takich jak: chlewnia czy kurnik. Posiada ona właściwości podobne do polistyrenu XPS. W związku z tym bardzo często używana jest w miejscach, do których tradycyjnie używa się styropianu lub płyt poliuretanowych. Dodatkowym atutem tej pianki jest jej lekkość. Posiada naprawdę wysoką odporność na wodę. Kiedy już wyschnie jest twarda i bardzo sztywna, przez co trudniej ulega jakimkolwiek deformacjom.

Budowa pianki poliuretanowej zamkniętej opiera się na obecności co najmniej 90% komórek zamkniętych. Jej naturalne właściwości fizyczne oraz parametry stanowią jeden z lepszych materiałów termo i hydroizolacyjnych. Stąd jej szerokie zastosowanie w budownictwie przemysłowym jak i mieszkalnym.

Działanie pianki poliuretanowej skupia się na zapewnieniu odpowiednio sztywnej warstwy izolacyjnej. Jest to możliwe przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Podczas procesu żelowania pianka znacznie zwiększa swoją objętość, nawet kilkakrotnie. Pianka wypełnia wszystkie szczeliny tworząc jednolitą warstwę ochronną. Dzięki adhezji może być ona nanoszona na materiał o niemal każdym kształcie. Podczas nakładania pianki na promienie UV należy dodatkowo użyć do tego specjalnej farby z powłoką, która zapewni o dodatkowej hydroizolacji.

Zalety 

Do najważniejszych zalet pianki należy przede wszystkim jej wysoki opór cieplny, który przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynków. Kolejną jej zaletą jest lekkość. Pianka nie obciąża konstrukcji dlatego znalazła zastosowanie w renowacji obiektów zabytkowych. Co ważne, nie zmienia ona swoich parametrów, przez co nie utlenia się ani nie obsuwa. Obecność pianki skutecznie likwiduje zagrożenie pojawienia się grzybów lub pleśni. Niebywałą zaletą jest jej zdolność do paroprzepuszczalności. Pianka jest nieprzewiewna, dlatego stanowi idealną barierę dla powietrza. Produkt ten jest oszczędny, ponieważ jego objętość wzrasta zaraz po aplikacji. Pianka PUR wykazuje dobrą przyczepność do większych materiałów (blacha, płyty drewnopodobne, drewno, dachówka). Metoda natryskowa aplikacji pianki jest bardzo szybka, a mimo to pozwala na docieplenie dużych powierzchni. Co więcej, pianka niweluje powstawanie mostków termicznych. Zastosowanie jej wpływa na sprawniejsze funkcjonowanie systemów wentylacyjnych.

 

Zastosowanie

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa znalazła zastosowanie m.in w:

  • Budynkach inwentarskich czyli głównie przy izolacji termicznej oraz hydroizolacji
  • Halach oraz magazynach jako standardowa izolacja termiczna oraz przeciwskropleniowa
  • Przechowalniach owoców i warzyw, gdzie pozwala uzyskać gazoszczelność budynków
  • Chłodniach, w takim miejscu jest to najlepsza izolacja
  • Budownictwie mieszkalnym (termo i hydroizolacja stropodachów od zewnątrz, izolacja posadzkowa np.: pod wylewki, czy ogrzewanie podłogowe, izolacja fundamentów)

 

Realizacja: bezpieczne pozycjonowanie